Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 17:23
 
Şimşek "Bu süreçte esnaf ve çiftçi maddi olarak desteklenmeli"
CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek açıklanan ekonomik pakete ek olarak esnaf,emekçi ve çiftçi de eklenmeli ve maddi olarak desteklenmeli" dedi.
Gündem Haberi
Şimşek

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı Korona Virüs ile ilgili ekonomi paketine tepki göstererek pakete küçük esnafın,emekçinin ve çiftçinin de eklenmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

İşte Şimşek'in o yazılı açıklaması ; 

"AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz gün Korona Virüs ile ilgili olarak ulusa sesleniş konuşmasından önce oldukça umutlu olan vatandaş yine hüsrana uğradı.

 

Zaten çok büyük bir ekonomik kriz içerisinde olan Esnaf, çiftçi, işçi ile ilgili tek bir kelime etmeyen iktidar yine sermaye sahiplerini korumaya almış üretimin ve ekonominin temel taşı olan işçi, çiftçi ve esnafı kendi haline bırakmıştır.

 

Korona virüs kapsamında oldukça mantıklı bir karar olan bazı iş yerlerinin kapatılmasıyla ilgili olarak tek gelir kaynağı bu iş yerleri olan esnafımıza, burada gündelik yevmiye ile çalışan işçimizin durumunu ne olacak?  Bu iş yerlerinden elde ettikleri gelirle hem devlete olan ekonomik sorumluluklarını yerine getiren esnaf ve işçi elektriğini, doğalgazını, pazar harcını, ev kirasını nereden karşılayacak. Kredi kartı borçları ne olacak, bu süreçte esnafın esnafa olan borç zincirine nasıl bir çözüm üretilecek.

 

Hükümetin “Ekonomik İstikrar Kalkanı”  adını verdiği bu pakete öncelikle acil olarak iş yerleri zorunlu olarak kapatılan esnafımıza ödediği vergisi oranında, burada çalışan emekçilerimize ise en az asgari ücret tutarı kadar karşılıksız olarak nakdi yardımı maddesini devreye sokmalı, Şubat, Mart, Nisan tarihleri için ön görülen senet ve çekler ile ilgili tedbir alınmalı, çiftçi ve üreticinin devlete ve bankalara olan borçlarını en az 1 yıl ötelenmeli, çiftçinin kullanacağı mazotun üzerinden KDV’yi geçici süreyle de olsa kaldırmalı, ahırlarda ve üretim tesislerinde kullanılan elektrik ücretleri geçici süreyle devlet tarafından desteklenmeli, özellikle en büyük girdi kalemi sayılan yemin 1/3 lük kısmı Devletimiz tarafından karşılanmalıdır ki bu kaosu hep birlikte, yeniden üreten Türkiye olarak aşabilelim.

 

Korona virüsü ile mücadele edelim derken sermayeyi koruma kalkanına alıp, esnafı, çiftçiyi ve işçiyi bitirmeyelim"

Kaynak: Editör: Ebru Sağlık
Etiketler: Şimşek, "Bu, süreçte, esnaf, ve, çiftçi, maddi, olarak, desteklenmeli",
Yorumlar
Haber Yazılımı