Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 06:57
 
Salda için paçaları sıvadı.
Türkiye'nin maldivleri olarak bilinene salda gölüne ilgi artacak.
Gündem Haberi
Salda için paçaları sıvadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş:

“Salda Gölü’nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerekir”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bu yaz 250 bin kişinin ziyaret ettiği Salda Gölü’nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerekir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Burdur’un turizm merkezlerinden Salda Gölü’nü ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Salda Gölü’nün Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi olduğunu belirten Bakan Numan Kurtulmuş, göl kenarında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, gölde güzelliğin korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Salda Gölü’nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerektiğini belirten Bakan Kurtulmuş, bu yaz Salda’yı 250 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Daha çok yerli turist ağırlayan Salda Gölü’nün yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabileceğini dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, gölün doğallığını kirletmeyecek şekilde burada turistik tesislerin yapılabileceğine işaret etti.

Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden Salda Gölü; berraklığı, temizliği, derinliği ve eşine az rastlanır beyazlıktaki kumsalları ile adeta saklı kalmış bir tatil cenneti. “Türkiye’nin Maldivler'i” olarak da anılan doğa harikasının halk arasında cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen kıyıları, Salda Gölü’nü sağlık turizmi için de bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Dünyada, Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri konumundaki göl, üzerinde endemik bitki ve hayvan türünü barındıran, yapılaşmanın yasaklandığı bir sit alanı olarak bakir güzelliğini özenle koruyor. Kil havuzlarında ziyaretçilerine çamur banyosu imkanı sunan Salda Gölü, bir kamp alanı olarak da özellikle yerli turistin göz bebeği.

Kurtulmuş, ayakkabılarını çıkarıp Salda Gölü'ne girdi

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Türkiye'nin Maldivleri" olarak da nitelendirilen, dünyanın en güzel göllerinden birisi Salda Gölü’nü, yabancı ülkelerin büyükelçileriyle birlikte ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte aralarında Çin, Kazakistan, Makedonya, Güney Afrika, Hindistan, Küba, gibi ülkelerin büyükelçileriyle Burdur’da buluştu. Büyükelçi ve gazetecilerle ilk etapta yemek yiyen Bakan Kurtulmuş, ardından büyükelçiler ve gazetecilerin oluşturduğu grupla birlikte Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan ve eşsiz güzelliğiyle Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelendirilen Salda Gölü’ne geldi. Burada bölge halkının yoğun sevgi gösterisiyle karşılanan Kurtulmuş, daha sonra göl kenarına gelerek büyük misafir büyükelçileri gezdirdi. Ayakkabılarını çıkararak göle giren Kurtulmuş, bir müddet gölün içerisinde gezdi. Kurtulmuş’a gezi esnasında bölge halkı da eşlik etti.

Göl kenarında açıklama yapan Numan Kurtulmuş, Salda Gölü’nün Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri olduğunu belirterek, “Burası çok fazla bilinmeyen, Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi. İnşallah bu vesileyle tanınmış olur. Güzelliğinin korunması lazım. Burayı çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan bu güzelliği korumak lazım. 250 bin kişi ziyaret etmiş bu yaz burayı. Büyük çoğunluğu yerli turistler, umuyorum yabancı turistler için de cazibe merkezi olur. Çevreyi bozmayacak, doğallığını kirletmeyecek, turistik tesisler burada yapılabilir. Zannediyorum şuanda misafirlerimiz de keyif alıyorlar” dedi.

Konuşmasının ardından bölge halkı ve büyükelçilerle fotoğraf çekinen Bakan Kurtulmuş, beraberindeki misafir heyetle birlikte Kbiyra Antik kentte incelemelerde bulunmak üzere yola çıktı.

Kaynak: (BA) - Bak Ayrıntı Editör: Murat Korkmaz
Etiketler: Salda, için, paçaları, sıvadı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı