Haber Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 08:48
 
Mazot çiftçiye ucuz verilsin.
CHP Burdur Milletvekili Göker hükumete seslendi. "Çiftçiye verilen mazotta indirime gidilsin"
Siyaset Haberi
Mazot çiftçiye ucuz verilsin.

CHP Burdur Milletveikili Dr.Mehmet Göker bugün Maliye Bakanı Naci Ağbal’a mazot fiyatları hakkında yazılı bir soru önergesi verdi ve mazotun çiftçiye indirimli verilmesini istedi.

 

Soru önergesinin açıklamasında tarım sektörünün tüm dünyada stratejik bir sektör olarak kabul edildiğini ve bunun temel nedenlerinden birinin dünyada yükselen nüfusa bağlı olarak sürekli artan gıda talebi olduğunun altını çizen Göker “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsinin tarıma ciddi kaynak aktardıkları ve bu çerçevede tarım üreticilerini destekledikleri görülmektedir. Ülkemizde ise tarım kesimine yeterli kaynak ayrılmadığı açıktır. Bunun sonucunda bitkisel üretimde ve hayvancılıkta geçmişte kendine yeterliliği yüksek ülkelerden biri olan Türkiye, son yıllarda birçok temel üründe ithalatçı konumuna gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

 

Mazot fiyatında dünyanın en pahalı ülkeleri arasında olduğunu belirten Göker mazot fiyatlarının 65'inin vergi olduğunu ve bundan dolayı çiftçinin sırtındaki yükün de ağır olduğunu ve ülke ekonomisini katkıda bulunacak üretimlerin önünün kesildiğini vurgulayan Göker "Yat sahiplerine ortalama 1.50 TL'den verilen mazotun çiftçimize fahiş fiyatlardan verilmesi Türkiye'nin en büyük problemidir" dedi.

 

2006 yılında çıkarılan 5488 Sayılı Tarım Kanunu'nun 21inci maddesinde tarımsal destekleme ödemelerinin milli gelir içindeki payının en az yüzde 1 olacağının hükme bağlandığını ancak çiftçiye ödenen desteklemelerin yıllık ortalama binde 5-6 lar civarında gerçekleştiğini belirten GÖKER, “AKP hükümetleri kendi çıkardıkları kanuna uymamakta ve çiftçinin hak ettiği parayı vermemektedir”  diyen Göker Maliye Bakanı Naci Ağbal'a yazılı olarak cevaplasını istediği bir soru önergesi de verdi.

 

Göker soru önergesinde şu sorulara yer verdi ;

Bitkisel üretimde ve hayvancılıkta geçmişte kendine yeterliliği yüksek ülkelerden biri olan Türkiye’nin, son yıllarda birçok temel üründe ithalatçı konumuna gelmesinin sebepleri nelerdir ?

 

Tarımın geliştirilmesi için çiftçinin kullandığı mazotta indirime gidilmesi konusunda hükümetinizce yapılan bir çalışma var mıdır ? 

 

Tarımsal destekleme ödemelerinin milli gelir içindeki payının en az yüzde 1 olacağı hükme bağlanmış olmasına rağmen tarımsal destek miktarının binde 5-6 seviyesinde kalmasının sebepleri nelerdir ?

 

 

Kaynak: Editör: Serkan Şimşek
Etiketler: Mazot, çiftçiye, ucuz, verilsin.,
Yorumlar
Haber Yazılımı