Haber Detayı
19 Eylül 2017 - Salı 16:09
 
Barış Ayten Vali Yılmaz'ı hedef aldı.
CHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten Şerif Yılmaz'ı hedef aldı !
Siyaset Haberi
Barış Ayten Vali Yılmaz'ı hedef aldı.

Burdur CHP İl Başkanı Barış Ayten bugün yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

 

Burdur Valisi Şerif Yılmaz'ı siyaset yapmakla suçlayan İl Başkanı Ayten'in "2019 seçimleri öncesinde siyasete soyunan Sayın Vali, iktidar partisine yeşil ışık yakmaktadır. İktidar partisinden Bayram Özçelik ve Reşat Petek yarışına bir de sayın Vali’nin de dahil olacağı görülmektedir" ifadeleri dikkat çekti.

 

Okul bahçelerinin düğünlere kiraya verilmesi ve Burdur Belediyesinin de temizlik bedeli olarak ücret alması hakkında yaptığı açıklamada Ayten "Burdur Valisi Şerif Yılmaz  konuşmasını hükümet icraatlarına ayırarak bizleri derinden üzmüştür.Yapmış olduğu konuşmasında Belediye Başkanımızı ise hedef almıştır.Ne Valilik makamı seçilmiş Belediye Meclisinin üstünde bir makamdır ne de müdahale yetkisi veya görevi vardır." sözlerine yer veren Ayten açıklamasının devamında ise "2 Ağustos 2017 tarihli Burdur Belediyesi Meclisi’nde okul bahçelerinde yapılan düğünlerin temizliği belli bir bedelle toplanması oy çokluğu ile karar altına alınmıştır. Bu kararın temel gerekçesi okul bahçelerinin kiraya verilerek ticari hale döndürülmesi ve burada yapılan hizmetin neticesinde ortaya çıkan çöpünde Burdur Belediyesi tarafından ek bir maliyetle taşınması söz konusudur. Özellikle son dönemde kent merkezinde tüm okul bahçelerinde düğün yapılmış olması Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün yükünü arttırmıştır. Bu nedenle Burdur Belediyesine hem ekonomik hem de iş yükü getiren bu karar, Burdur Belediye Meclisinde görüşülerek karara bağlanmıştır.

Belediye Meclisince alınan kararlar Burdur Valiliği Yazı İşleri Müdürlüğü’ne iletildiği andan itibaren yürürlüğe girmektedir. 5393 sayılı yasayla Valiliğin üzerinde tartışıp görüş beyan edebileceği Belediye Meclisi gündem maddeleri kanunda açıkça belirtilmiştir. Yasaya göre meclisin aldığı kararlar kişiler tarafından hukuka taşıyabilir. " ifadelerine yer verdi.
 
İşte CHP İl Başkanı Ayten'in yazılı açıklması ;
 
Bildiğiniz üzere 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılımızın açılışını gerçekleştirdik ve çocuklarımızın ilk gün heyacanına ortak olduk.
 
Yapılan açılış töreninde sayın Vali maalesef konuşmasını hükümet icraatlarına ayırarak bizleri derinden üzmüştür.Yapmış olduğu konuşmasında Belediye Başkanımızı ise hedef almıştır.
 
2 Ağustos 2017 tarihli Burdur Belediyesi Meclisi’nde okul bahçelerinde yapılan düğünlerin temizliği belli bir bedelle toplanması oy çokluğu ile karar altına alınmıştır. Bu kararın temel gerekçesi okul bahçelerinin kiraya verilerek ticari hale döndürülmesi ve burada yapılan hizmetin neticesinde ortaya çıkan çöpünde Burdur Belediyesi tarafından ek bir maliyetle taşınması söz konusudur. Özellikle son dönemde kent merkezinde tüm okul bahçelerinde düğün yapılmış olması Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün yükünü arttırmıştır. Bu nedenle Burdur Belediyesine hem ekonomik hem de iş yükü getiren bu karar, Burdur Belediye Meclisinde görüşülerek karara bağlanmıştır.
 
Belediye Meclisince alınan kararlar Burdur Valiliği Yazı İşleri Müdürlüğü’ne iletildiği andan itibaren yürürlüğe girmektedir. 5393 sayılı yasayla Valiliğin üzerinde tartışıp görüş beyan edebileceği Belediye Meclisi gündem maddeleri kanunda açıkça belirtilmiştir. Yasaya göre meclisin aldığı kararlar kişiler tarafından hukuka taşıyabilir. Ne Valilik Makamı seçilmiş belediye Meclisinin üstünde bir makamdır ne de müdahale yetkisi veya görevi vardır.
 
Sayın Valinin konuşması esnasında daha önceleri bunları kantincilerin cebine indirdiğini söylemesi bu konuda bir suç işlendiği hakkında bilgisi olduğunun kanıtıdır. Bu konuda herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı merak konusudur. Eğer ortada bir suç varsa ve bununla ilgili işlem yapıldıysa ne tür bir işlem yapıldığı kamuoyuna açıklanmalıdır. Eğer ki işlem yapılmadıysa suça göz yummak görevi kötüye kullanmak değil midir?  
 
Ramazan ayında okul bahçelerinin kullanımıyla ilgili Burdur Belediyesine kısıtlama getiren Sayın Vali, okul bahçelerini yaz boyunca düğün yapılmasına izin vermiştir. Bu yapılan haksız uygulama siyasi bir tasarrufun göstergesidir.
2014’te olduğu gibi 2019 seçimleri öncesinde siyasete soyunan Sayın Vali, iktidar partisine yeşil ışık yakmaktadır. İktidar partisinden Bayram Özçelik ve Reşat Petek yarışına bir de sayın Vali’nin de dahil olacağı görülmektedir.
 
Geçtiğimiz günlerde ortada bir şey yokken Sayın Vali kendi başına çıkıp “Valiliğimizde en az belediye kadar şehir merkezinde hizmet vermektedir” şeklinde talihsiz bir açıklama yapmıştır. Acaba bugüne kadar Burdur Valiliğinin Burdur’a ne gibi bir hizmeti olmuştur? İçme suyunu mu getirmiştir, çöp mü toplamıştır, yoksa asfalt döküp kaldırım mı yapmıştır?
 
Bu açıklama; Fethiye Karayolundaki becerisizliklerini, yüzme havuzundaki becerisizliklerini kamufle etmek adına Belediye Başkanımıza sataşarak prim yapma çabasıdır.  Burdur Halkı’nın sevgisiyle bu göreve layık görülen Belediye Başkanımız gece gündüz demeden çalışmaktadır. Taktir Burdur Halkınındır. Burdur Halkı başarılı belediye başkanına her sahip çıkmıştır, sahip çıkmaya da devam edecektir.

 

 

Kaynak: Editör: Murat Korkmaz
Etiketler: Barış, Ayten, Vali, Yılmaz'ı, hedef, aldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı